20 Yanvar faciəsi və Azərbaycan gəncliyi
İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsində 20 yanvar faciəsinin 28-ci ildönümünə həsr olunmuş “20 Yanvar faciəsi və Azərbaycan gəncliyi” adlı elmi-praktik konfrans keçirilib.
- 1 January 1970
-
Şərqdə ilk demokratik respublika
27 may 2014-cü il tarixində İçəri Şəhərdə Tahir Salahovun ev-muzeyində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 96 illiyi münasibətilə elmi-praktik konfrans keçirilmişdir.
Azərbaycan paytaxtları
21 noyabr 2014-cü il tarixində İçəri Şəhərdə Tahir Salahovun ev-muzeyində “Azərbaycan paytaxtları” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilmişdir.
31 Mart Azərbaycanlıların soyqırım günüdür
2015-ci il 31 mart tarixində İçəri Şəhərdə, Dörbucaqlı Qalada 1918-1920-ci illərdə türk-müsəlman əhalisinə qarşı həyata keçirilən soyqırımın tarixinə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirilmişdir.
Şirvanşahlar Sarayı: tarix, həqiqətlər, mülahizələr
7 oktyabr 2015-ci il tarixində İçəri şəhərdə, Tahir Salahovun ev-muzeyində keçirilmiş elmi-praktik konfransda Şirvanşahlar sarayı haqqında bu günə qədərki elmi araşdırmalardan fərqli, yeni aspektli tədqiqatlar iştirakçıların diqqətinə çatdırılmışdır.
İçəri şəhər tarixdə - tarix İçəri şəhərdə
26 dekabr 2016-cı il tarixində İçərişəhər Qoruq İdarəsində keçirilmiş elmi-praktik konfransda Azərbaycan tarixinin mühüm hissəsini təşkil edən İçəri Şəhər haqqında aşağıdakı elmi-tarixi araşdırmaların mətni dinlənilmişdir.
Bakı tarixinin ensiklopediyası – Sara Aşurbəyli 110 il
28 yanvar 2016-cı ildə İçərişəhər Qoruq İdarəsində görkəmli tarixçi, tarix elmləri doktoru, əməkdar elm xadimi, Azərbaycan Dövlət Mükafatı Laureatı Sara Balabəy qızı Aşurbəylinin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirilmişdir.
AMEA-ın müxbir üzvü, tarix elmləri doktoru, “Şöhrət” ordenli Məşədixanım Nemətin həyatı və elmi yaradıcılığı
4 noyabr 2016-cı ildə Qoruq İdarəsində Azərbaycan tarix elminin qabaqcıl epiqraf alimi Məşədixanım Nemətin elmi fəaliyyətinə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirilmişdir.
ICMAH-ın “Muzeylər, kolleksiyalar və sənaye irsi” adlı Beynəlxalq illik konfransı
4-6 oktyabr 2017-ci il tarixində Azərbaycanda ilk dəfə ICMAH-ın (Arxeologiya və Tarix Kolleksiyalarının və Muzeylərinin Beynəlxalq Komitəsi) “Muzeylər, kolleksiyalar və sənaye irsi” adlı illik konfransı keçirdildi.
ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi – 25 il
15 dekabr 2017- ci il tarixində İçərişəhər Qoruq İdarəsində ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin illik plenar konfransı keçirilmişdir. Bu il ICOM Azərbaycan Milli Komitəsi öz 25 illiyini qeyd etdi.

19 января 2018-го года в Управлении Заповедником была проведена научно-практическая конференция, посвящённая 28-ой годовщине со дня трагедии 20 Января.
- 1 января 1970
27 мая 2014-го года в доме-музее Тахира Салахова была проведена научно-практическая конференция, посвящённая 96-тию со дня образования Азербайджанской Народно-Демократической Республики.
21 ноября 2014-го года в доме-музее Таира Салахова была проведена научно-практическая конференция на тему «Столицы Азербайджана».
31 марта 2015-го года в Четырёхугольной Крепости в Ичеришехер, была проведена научно-практическая конференция на тему посвящённую истории геноцида совершенного в отношении мусульманского населения.
7 октября 2015-го года в доме-музее Тахира Салахова была проведена научно-практическая конференция посвящённая Дворцу Ширваншахов. К вниманию участников были представлены новые аспекты научных исследований проведённых до сегодняшнего дня.
26 декабря 2016-го года в Управлении Заповедником Ичеришехер была проведена научно-практическая конференция, в которой были прослушаны тексты научно-исторических исследований об Ичеришехер, являющейся неотъемлемой частью истории.
28 января 2016-го года в Управлении Заповедником Ичеришехер была проведена научно-практическая конференция, посвящённая 100-летию известного историка, доктора исторических наук, заслуженного деятеля науки, Лауреата Государственной Премии Азербайджана – Сара Балабек кызы Ашурбейли.
4 ноября 2016-го года в Управлении Заповедником Ичеришехер была проведена научно-практическая конференция, посвящённая научной деятельности выдающего деятеля исторических наук – эпиграфиста Мешадиханум Неймат.
4-6 октября 2017-го года впервые в Азербайджане Комитетом ICMAH (Всемирный Комитет Музеев по Археологическим и Историческим Коллекциям) была проведена годовая конференция под названием «Музеи, коллекции и промышленное наследие».
15 декабря 2017-го года в Управлении Заповедником Ичеришехер была проведена ежегодная конференция Национального Комитета Азербайджана ICOM. В этом году Национальный Комитет Азербайджана ICOM отметил своё 25-тие.