Sentyabrın 29-da “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruq İdarəsinin təşkilatçılığı keçirilən “İslam dünyasında incəsənət və sənətkarlığın inkişaf perspektivləri” I Bakı Beynəlxalq konqresinin açılışı olub.
İki gün davam edəcək konqres “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruq İdarəsi və İslam Tarixi, Mədəniyyəti və İncəsənəti Araşdırma Mərkəzinin (IRCICA) Bakıda oktyabrın 4-dək keçirilən “El sənəti” I Bakı Beynəlxalq Ənənəvi Sənətkarlıq festivalı çərçivədə təşkil olunub.
Konqresdə əvvəlcə İçərişəhərə həsr olunan sənədli film nümayiş edilib.
Tədbiri “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Əsgər Ələkbərov açaraq bildirib ki, ölkəmizdə bu il görkəmli mütəfəkkir-şair İmadəddin Nəsiminin 650 illiyi ilə əlaqədar silsilə tədbirlər keçirilir və bu gün təşkil olunan bu konqres də bu qəbildən olan növbəti tədbirdir. Qeyd edib ki, konqresdə dünyanın 35 müsəlman ölkəsindən gəlmiş 50-dən çox sənətkarlar, alim və ekspertlər iştirak edir.
İdarəsinin rəhbəri vurğulayıb ki, Qız qalası, Qala divarları, Şirvanşahlar Sarayı zövqün, yaradıcılığın, sənətin ən gözəl nümunələridir. Bu abidələrimiz tək xalqımızın deyil, bütün dünyanın irsi hesab edilir: “İçərişəhər bizim elə bir canlı tariximizdir ki, burada daşoyma, xalçaçılıq, papaqçılıq, zərgərlik, toxuculuq, dulusçuluq, xəttatlıq kimi el sənətləri daim yaşayır və təbliğ olunur. Hazırda qədim şəhərdə əsrlərlə formalaşmış yüksək zövqün nişanəsi olan memarlıq abidələri, incəsənət və mədəniyyət nümunələri dövlət qayğısı altında qorunmaqdadır.
İslam ölkələrinin incəsənəti özünəməxsus xarakter, janr və növləri ilə əsrlərboyu şöhrət qazanıb. XIV-XV əsrlər şair İmadəddin Nəsiminin yaradıcılığında və dünya görüşündə öz əksini tapdığı üçün bu yüzillik “Nəsimi dövrü” adlanır".
Bildirilib ki, Qoruq idarəsi əsrlərlə yaşayan ənənəvi sənətkarlıq növlərinə və sənətkarlara hərtərəfli dəstək olur: "Siz bu gün də İçərişəhərdə xalça, zərgərlik, kəlağayı, ağacoyma-şəbəkə, dulusçuluq, metal işləmə, tikmə və s. ilə məşğul olan sənətkarların emalatxanalarına rast gələ bilərsiniz. Qorunub saxlanılan və nəsildən-nəslə ötürülən ənənələrlə zəngin İçərişəhərin ərazisində bu gün də sənətkarlığın dirçəlişi müşahidə edilir. Heç də təsadüfi deyil ki, qədim şəhər ərazisində “İçərişəhər Ənənəvi İncəsənət Mərkəzi” fəaliyyət göstərir və bu müxtəlif ənənəvi sənət növlərinin dirçəlişinə aydın sübutdur. Mərkəz keramika, batik, zərgərlik və ağac üzərində oyma sənəti kimi dörd sənətkarlıq sahəsi üzrə fəaliyyət göstərir. Burada hər bir sənət əsərinin hazırlanması keçmişdə istifadə olunan prinsip və texnikanın, müasir dövrün universal kamillik meyarları ilə ahəngdarlıq təşkil edərək yaradılmasına yönəlib".
Konqres və festival iştirakçılarına səmərəli fəaliyyət arzu edən Ə.Ələkbərov ölkəmizin tarixinin, mədəniyyətinin beşiyi olan İçərişəhərin festivalda iştirak edəcək hər bir qonağın yaddaşında xüsusi yer tutacağını qeyd edib.
IRCICA-nın baş direktoru Xalid Ərən isə “İslam dünyasında incəsənət və sənətkarlığın inkişaf perspektivləri” adlı konqresdə iştirakından məmnunluğunu ifadə edib: "Əgər İRCICA-nın əhatə etdiyi coğrafiyaya nəzər yetirsək görərik ki, bu, olduqca multikultural konqresdir. Konqres çərçivəsində müxtəlif regionlardakı sənətkarların əl işləri barədə məlumat veriləcək. Bakı konqresi yeni perspektiv üfüqləri açır. Burada demək olar ki, bütün istiqamətlərdə sənətkarlığın inkişafına nəzər yetiriləcək, təklif və tələb arasındakı münasibətlər müzakirə olunacaq, o cümlədən sənətkarların şəbəkələşməsi və onların iqtisadi cəhətdən inkişafı və beynəlxalq əməkdaşlıq müzakirə olunacaq".

Государственный Историко-Архитектурный Заповедник «Ичеришехер» и Центр Исламских Исторических, Культурных и Художественных Исследований (IRCICA) провели конгресс, организованый в рамках I Бакинского Международного Фестиваля Традиционного Ремесла «Народное Творчество», который будет продолжаться вплоть до 4го октября.
Прежде всего, на Конгрессе был показан документальный фильм, посвященный Ичеришехер.
Во время открытия мероприятия, Председатель Управления Государственного Историко-Архитектурного Заповедника «Ичеришехер» Аскер Алекперов отметил, что в этом году в стране проводится серия мероприятий, посвященных 650-летию Великого мыслителя и поэта Имададдина Насими. В Конгрессе принимают участие более 50 художников, ученых и экспертов из 35 мусульманских стран.
Он также подчеркнул, что Девичья Башня, Крепостные Стены, а также Дворец Ширваншахов являются лучшими образцами красоты, творчества и искусства: “Эти памятники считаются достоянием не только нашего народа, но и всего мира. По сей день в Старом Городе остались такие виды искусства, как резьба по камню, ковроткачество, создание украшений, вязание, гончарные изделия и каллиграфия. Старый Город является государственным символом архитектуры, искусства и культуры, который должен находится под охраной самого государства”.
Искусство Исламских Стран веками известно своим отличительным характером, жанрами и типами. Этот век называют «периодом Насими», так как он отражен в творчестве поэта Имададдина Насими, описанный еще в XIV и XV веках.
Управление «Ичеришехер» оказывает всестороннюю поддержку многовековым традиционным видам ремесел и ремесленников: «Здесь в Старом Городе все еще можно найти ремесленные изделия, ковры, ювелирные украшения, «кяллагаи», работу резьбы по дереву, гончарное производство и т. д.»
Возрождение ремесел, сохранившиеся и унаследованные традициями все еще наблюдаются на территории Ичеришехер.
Неслучайно, что в Старом Городе функционирует Центр Традиционного Искусства, в котором можно наблюдать за различными работами традиционных форм искусства. Деятельность Центра поделена на 4 направления: батика, керамика, ювелирное изделие и резьба по дереву. Развитие каждого из этих ремесел направлено на создание принципов и методов, используемых еще в прошлом, а также в соответствии с универсальными критериями современной эпохи.
Аскер Алекперов пожелал участникам конгресса и фестиваля плодотворной работы, отметив, что Ичеришехер является колыбелью истории и культуры нашей страны и будет занимать особое место в памяти каждого гостя, который примет участие в фестивале.
Генеральный директор «IRCICA» Халид Эрен выразил удовлетворение визитом, отметив следующее: «IRCICA» - это мультикультурный конгресс. И в его рамках будет дана обширная информация об изделиях ремесленников из разных регионов. Бакинский Конгресс открывает новые горизонты. Он будет сосредоточен на развитии ремесел практически по всем направлениям, будут обсуждаться международное сотрудничество, отношения спроса и предложения, а также создание отношений и развитие с экономической точки зрения.