“İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi, 2009-cu ildən  “Bakının tarixi mərkəzinin konservasiyası üzrə ətraflı  Master Plana ”a uyğun olaraq İçərişəhərin konservasiyası üzrə işləri davam etdirir. Ötən ildən başlayaraq cari layihə üzrə  bərpa və konservasiya üçün nəzərdə tutulmuş  abidələrdə  öncədən  mütəxəssislər tərəfindən obyektin vəziyyətinin diaqnostikası və ölçmə-tədqiqat işləri aparılmış və əldə olunmuş nəticələrə əsasən onun bərpa metodikası, tətbiq olunacaq texnologiya və materiallar müəyyənləşdirilmişdir. Bərpa işlərini təmin etmək  üçün nəzərdə tutulmuş xüsusi materiallardan müəyyən olunmuş abidələrdə tətbiq edilməkdədir. Hazırda bərpa və konservasiya olunan abidələrdə gedən iş prosesləri “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin diqqət mərkəzindədir.
Xüsusi diqqət mərkəzində olan  Yeraltı hamamda aparılan konservasiya işləri 2016-cı ildən başlanmışdır. Qoşa qala qapısı yaxınlığında aparılmış abadlıq və arxeoloji kəşfiyyat işləri  zamanı son orta əsrlərə aid edilən hamam tikilisinin qalıqları aşkar edilmişdir.  Alimlərin fikrincə, o dövrdə Bakıda sanitariya və gigiyena qaydalarına ciddi şəkildə əməl edilən gömrük hamamları fəaliyyət göstərirdilər. Bu hamamlar isə əsas giriş qapılarında tikilirdi. Çox güman ki, bu hamam da Bakı gömrüyünə xidmət edirmişdir. 1806-cı ildə Bakının ruslar tərəfindən işğalından sonra hamamın fəaliyyəti dayandırılmış, günbəzləri sökülərək, otaqları təsərrüfat tullantıları ilə doldurulmuş və üzəri torpaqla örtülmüşdür. Belə ki, həmin ərazidə hərbi komendatura yerləşdirilmişdir. 2015-ci ildə arxeoloji qazıntı işləri nəticəsində hamam kompleksinin əsas hissəsi torpaqdan təmizlənmiş, memarlıq quruluşu təyin olunmuşdur. Arxeoloji qazıntı ərazisindəki bəzi divar və hörgü qalıqlarında çatlar əmələ gəlmiş və uçmaq qorxusu yaranmışdır. Hazırda abidədə bərpa və konservasiya işləri aparılır.  Layihə planlaşdırılmış şəkildə həyata keçirilir. Gələcəkdə burada açıq səma altında arxeloji muzey ekspozisiyası fəaliyyət göstərəcək.
1171-ci ildə  inşa edilmiş Aşur məscidi öz təyinatı üzrə  ictimayətin istifadəsində idi. Təmir işləri zamanı aşkara çıxmış ciddi nöqsanlar səbəbindən abidənin bərpa və konservasiyaya ehtiyac duyulduğu bildirilmişdir. 2016-cı ildən abidədə bərpa işləri başladılmışdır. Hazırda abidənin ibadət zalında stalaktitlərlə bəzədilmiş zəngin mehrabı üzərində konservasiya işləri aparılır. Bərpa müddəti sona çatdıqdan sonra məscid yenidən ictimayətə açıqolacaqdır.
Qız qalasının yaxınlığında yerləşən Hаcı Qаyıb hаmаmı ХV əsrin sоnlаrındа Hacı Qayıb adlı şəxsin sifarişi ilə tikilmişdir. Abidənin memarı isə Hacı Bani olmuşdur. Hamam uzun əsrlər boyu torpaq altında qalmış və  1964-cü ildə təsadüfən aşkar edilmişdir. Həmin illərdə hamamda qeyri peşakar üsullarla aparılmış bərpa işləri natamam olaraq bu günümüzə qədər qalmışdır.  Cari ildən Hacı Qayıb hamamı elmi araşdırmalarla müşayiət  olunaraq Qoruq İdarəsi tərəfindən tədqiq olunmuş  layihəyə əsasən müasir texnologiya və materiallardan istifadə edilməklə  konservasiya  həyata keçiriləcək. Abidə  yeni görkəm alaraq turist marşrutlarına salınacaq və məhz turizm məqsədləri üçün istifadə ediləcək. Burada “Turizm Məlumat  Mərkəzi - 2” fəaliyyət göstərəcək.
İçərişəhərin Qoşa qala qapılarından içəri daxil olanda sol tərəfdə XVIII əsrin memarlıq abidəsi olan Bakı Xanlarının sarayının qalıqları yerləşir. Bu kompleks 1747- ci ildən 1806-cı ilə qədər Bakıda hökmranlıq etmiş Bakı xanlarının yaşayış yeri olmuşdur. 1859-1920-ci illərdə Bakı xan saray kompleksinin binalarının üzərinə mərtəbələr artırılaraq dəfələrlə rekonstruksiya işləri aparılmış və yeni tikililər əlavə edilmişdir. Bu səbəbdən də Bakı xan saray kompleksinin ilkin görünüşü təhrif olunmuşdur. Şirvan memarlıq məktəbinin bir nümunəsi olan Bakı xanlarının sarayına Qoruq İdarəsi tərəfindən xüsusi dəyər verilmiş və  onun saxlanılması məqsədi ilə planlı layihə hazırlanmışdır. Abidə bu il bərpa və konservasiya eləcə də rekonstruksiya olunaraq  yenidən canlandırılacaq və ən maraqlısı isə  müasir  üsullarla abidə muzeyləşdiriləcək. Burada İçərişəhər tarixi muzeyinin ekspozisiyasının yaradılması nəzərdə tutulur.

Департамент государственного историко-архитектурного заповедника «Ичери Шехер» продолжает работу по сохранению Ичери Шехер в соответствии с «Генеральным планом по сохранению исторического центра Баку» с 2009 года. Начиная с прошлого года над памятниками, предусмотренными для восстановления и сохранения на основе текущего проекта, специалистами заранее проводились диагностические и измерительные работы, и на основании полученных результатов были определены технологии и материалы, которые будут применяться. Чтобы провести реставрационные работы над определенными памятниками мы используем различные особые материалы. В настоящее время рабочие процессы в реставрационных и сохранившихся памятниках находятся в центре Историко-архитектурного заповедника Ичери Шехер.
Работы по консервации, проводимые в подземной бане, которая находится в центре внимания, начались в 2016 году. Во время реконструкции и археологических раскопок возле парных ворот были обнаружены руины бани, принадлежавшей средневековью. По мнению ученых, в то время в Баку действовали таможенные бани, в строгом порядке соответствующие санитарно-гигиеническим правилам. Эти бани строились рядом с главным входом в город. Поэтому, скорее всего, эта баня также служила таможне города Баку. После оккупации Баку русскими в 1806 году баня прекратила свою деятельность, купола были снесены, комнаты были заполнены бытовыми отходами и покрыты землей. Таким образом, в этом районе была размещена военная комендатура. В результате археологических раскопок в 2015 году основная часть банного комплекса была очищена от земли, а также была определена его архитектурная структура. Археологические раскопки создали трещины в остатках стен и кладке, а также создали угрозу их разрушения. Памятник в настоящее время восстанавливается и сохраняется. Проект реализуется планомерно. В будущем здесь будет функционировать археологическая музейная экспозиция под открытым небом.
Мечеть Ашура, построенная в 1171 году, была в общественном пользовании. Сообщалось, что необходимо восстановление и сохранение памятника из-за серьезных дефектов, обнаруженных во время ремонтных работ. С 2016 года начаты реставрационные работы памятника. В молитвенном зале ведется консервация мехраба, украшенного сталактитовым поясом. По истечении реставрационного периода мечеть будет вновь открыта для публики.
Отель  Гаджи Гаиб, расположенный недалеко от Девичьей Башни, построен в 15 веке по приказу человека по имени Гаджи Гаиб. Архитектором памятника был Гаджи Бани. Баня была под землей на протяжении многих веков и была случайно обнаружена в 1964 году. Реставрационные работы хамама, которые в те годы проводились непрофессионалами, до сегодняшнего дня оставались незавершенными. С текущего года сохранение бани Гаджи Бани будет осуществляться с использованием современных технологий и материалов на основе проекта, представленного Администрацией Заповедника. Памятник будет размещен на туристических маршрутах и ​​будет использоваться только для туристических целей. Здесь будет функционировать «Туристический Информационный Центр - 2».
Слева от входа в Ичери Шехер через  Гоша Гала расположены остатки дворца бакинских ханов, который является памятником архитектуры восемнадцатого века. Этот комплекс был резиденцией бакинских ханов, которые правили в Баку с 1747 по 1806 год. В 1859-1920 годах были отремонтированы здания дворцового комплекса Бакинских ханов, проведены несколько реконструкций и добавлены новые здания. По этой причине первоначальный облик бакинского дворцового комплекса был искажен. Дворец бакинских ханов, который является образцом Ширванской архитектурной школы, высоко ценится Администрацией Заповедника, и для его сохранения был подготовлен запланированный проект. В этом году памятник будет реконструирован и законсервирован, но самое интересное, что памятник будет превращен в музей благодаря современным методам. Здесь предполагается создание экспозиции Исторического Музея Ичери Шехер.