Bir yapı, əski sirlər yuvası,
Yer üzünü xəyalınızda canlandırın. Qədim şəhərlər, memarlıq inciləri... Onların hər biri bizi ilhamlandırır, səyahətə, tanımadığımız məkanları kəşf etməyə səsləyir. Minlərlə şəhər içərisində isə yalnız bircə İçəri Şəhər mövcuddur. Bakının qəlbində yerləşən bu məkanda ölkənin ən məşhur, lakin ən sirli abidəsi ucalır. Qız Qalası...
Qаlа Хəzər dənizi sahilində, dənizə doğru uzanan nəhəng maili qаyаnın üzərində, silindrik fоrmаdа tikilmişdir. Ona dəniz tərəfdən kоntrfоrs аdlаnаn, böyük, uzunsоv bir dаyаq divarı birləşir. Maili qaya üzərində durduğuna görə qаlаnın hündürlüyü şimaldan 31, cənub tərəfdən 28 metrdir. Qаlа səkkiz mərtəbəlidir. Buraya yеgаnə giriş yоlu оnun qərb tərəfində, 1859-cu ildə açılmışdır. Yazılı mənbələrdə abidə haqqında geniş, dəqiq məlumatların olmaması onun tikilmə tarixi və funksiyası barədə bir çox fərziyyələrin yaranmasına zəmin yaratmışdır.
Tədqiqatçıların bir qismi аbidənin оrtа əsrlərdə tikildiyini və şəhərin ümumi müdаfiə sistеminə daxil olan istеhkаm оlduğunu vurğulayır. Lakin bir qrup alimlər hesab edir ki, qalanın müəyyən memarlıq xüsusiyyətləri onun tarixini daha erkən dövrlərə aid etməyə imkan verir. Beləliklə, Qız Qalasının inşası iki mərhələdə aparılmışdır. Onun aşağı hissəsi antik dövrdə, üst hissəsi isə üzərində olan kitabəyə əsasən XII əsrdə əsrdə tikilmişdir. Bəzi xarakterik işarələr və astronomik ölçülərin uyğunluğu müəyyən tarixi dövrdə qaladan rəsədxana kimi istifadə edilməsi fikrini doğurur. Xalq etimologiyasında Qız qalası haqqında yaranan əfsanələrə istinad edərək qədimdə qalanın atəşpərəsətlik məbədi kimi fəaliyyət göstərdiyini ehtimal etmək olar. Qız qаlаsı аdı ilə məşhur оlаn аbidələrə хаlq tərəfindən bеlə аdın vеrilməsi təhlükə zаmаnı bu qаlаlаrın düşmən üçün alınmaz, əlçatmaz bir istehkam olması ilə izah edilir.
Bilirsinizmi?
Qədim Şərqdə Zərdüştlük dini ilə əlaqədar olaraq təbiətin dörd əsas ünsürü: hava, od, su, torpaq müqəddəs hesab edildiyindən onların hər birinin özünəməxsus ilahələri var idi. Şərqdə quraqlıq ilə əlaqədar su həyati əhəmiyyət daşıdığı üçün su ilahəsi Anahita (Nahid) digərlərindən üstün hesab edilirdi. Maraqlıdır ki, arxeoloji qazıntılar zamanı Qız Qalasının yaxınlığından tuncdan düzəldilmiş və əfsanəvi üslubda işlənmiş balıq fiquru tapılmışdır. Azərbaycan ərazisində bu formada balıq fiquruna hələ təsadüf edilməmişdir. Ona görə Qız Qalasının su ilahəsinin şərəfinə tikilməsi ehtimal edilir.
Azərbaycan poeziyasının ustadı, görkəmli şair N.Gəncəvinin (XII əsr) “Yeddi gözəl” poemasında təsvir olunan 7 dünya gözəlinin yaşadığı 7 saray hər birinin öz rəngi olan və hərəsi həftənin konkret bir gününü təcəssüm etdirən 7 planetə həsr edilmişdir. Onlardan ikincisi qırmızı saray Mars planetinə və bununla bağlı olaraq da həftənin ikinci gününə - çərşənbə axşamına işarədir. Azərbaycan xalqının ən qədim və onun mənəvi aləmi ilə birbaşa bağlı Novruz bayramını (20-21 mart) çərşənbə axşamı qeyd edilmədən təsəvvür etmək mümkün deyil. Müasir dövrümüzdə də bayramdan öncə ardıcıllıqla 4 çərşənbə axşamı (su, od, yel və torpaq) təntənə ilə qeyd edilir, insanlar tonqal qalayıb, onun ətrafına toplaşır. Beləliklə, atəşpərəstlik dininin başlıca elementi olan od-alov məfhumunu yüz illərdir özündə əks etdirən sehrli Qız Qalası Mars planetinin və ya atəşpərəstlik dininin şərəfinə ucaldılan abidədir. Bu planetin dünya mifologiyasına əsasən də od-alovu simvolizə etdiyi isə heç kimə sirr deyil.
Qız Qalasının həmçinin Roma imperatoru Domisinanın (I əsr) şərəfinə ucaldılmış “Kesar məbədi” olması haqqında fikirlər də mövcuddur. Lakin bu, danılmaz faktdır ki, Qobustanda tapılmış (1948) kitabədə Domisian və XII İldırımsürətli legionun adı həkk olunmuşdur.
Təbii ki, bu qədər məşhur abidənin adının sevgi macərası ilə əlaqələnməməsi mümkün olmazdı. Bir qisim tədqiqatçılar hesab edir ki, Qız Qalası N.Gəncəvinin yazdığı məşhur məhəbbət dastanının qəhrəmanları Leyli və Məcnuna həsr olunmuşdur. Alimlər hesab edir ki, Leyli və Məcnun ədəbi personaj deyil, real şəxslər olmuş və onların qəbri üzərində Şirvanşahlar dövlətinin hökmdarı I Axsitan Məcnun ləqəbini almış oğlunun xatirəsinə bu abidəni ucaltmağı əmr etmişdir. Lakin ən maraqlısı odur ki, həqiqətən də qazıntılar zamanı Qız Qalasının içərisində olan quyu təmizlənərkən buradan qəbir daşı qırıqları aşkar edilmişdir. Eyni zamanda abidənin silindrik hissəsi üzərində 31 ədəd daş çıxıntı, kontrfors üzərində isə 24 ədəd daş çıxıntı saymaq mümkündür. Güman edilir ki, 31 ədəd çıxıntı kişinin onurğa sütunundakı fəqərələrin sayını, 24 ədəd çıxıntı isə insanın döş qəfəsində yerləşən qabırğaların sayının göstəricisidir. Müqəddəs kitablarda Allahın Adəmin sol qabırğasından Həvvanı yaratdığı bildirilir. Bu məzmunda ucaldılan Qız Qalasının görünüşü iki sevgilini, kişini (bel) – “insan onurğasını” və qadını – “əyri qabırğa”nı özündə əks etdirir.
Həmçinin belə bir fərziyyə də mövcuddur ki, 31 ədədi bir aydakı günlərin, 24 bir sutkadakı saatların, abidənin cənuba baxan 4 pəncərəsi fəsillərin, mərtəbələrə qalxan 12 pillə isə bir ildəki ayların sayını simvolizə edir. Ümumiyyətlə isə bir qrup alim abidənin rəsədxana funkiyası daşıdığını sübut etməyə çalışır.
Belə bir əfsanə mövcuddur ki, Bakı şəhəri Xünsar adlı bir hökmdar tərəfindən işğal olunmuşdur. Xünsar şəhərdə möhtəşəm bir saray inşa etdirmiş və arvadı Zummuriada ilə burada xoşbəxt ömür sürməyə başlamışdır. Lakin bir müddət sonra Zummuriada daha çox güc qazanaraq özünü ilahə elan edir və onun əmri ilə əzəmətli bir qala inşa olunur. Bundan sonra ilahə özünü uzun müddət ətraf aləmdən təcrid edir və illər sonra abidə sanki bakirəlik simvolu kimi məşhurlaşır. Alimlər “Zummuriada” adının zümrüd daşı ilə bağlı olduğunu və bu sözün yunanca qarşılığının İsida adlandığını qeyd edirlər. Zümrüd qədim Misirdə ən qiymətli daş hesab edilərək sarkofaqların bəzədilməsində istifadə edilərdi.
Qeyd etmək lazımdır ki, tanınmış ingilis misirşünası Flinders Petri Bakını məşhur “Ölülər” kitabındakı “Bakhau” ilə eyniləşdirərək, günəşə sitayişin Misirlə Azərbaycanı birləşdirdiyini yazmışdır. 1806-cı ildə Rusiyalı mühəndislər tərəfindən tərtib olunan Bakı şəhərinin planında Qız Qalası “Kalıs Xünsar” adı ilə yazılmışdır. Hesab edilir ki, bu ifadə “Xünsarın Qalası” mənasını verir. Qədim Misir mifologiyasına əsasən İsida günəş allahı Asarın arvadı olmuşdur. Bizə çatan əfsanədə və planda isə bu söz təhrifə uğarayaraq “Xünsar” adını almışdır. Bütün bu məlumatlar isə Qız Qalasının Günəş allahının məbədi, bununla da bağlı olaraq günəşin və digər səma cisimlərinin müşahidə edildiyi rəsədxana funksiyası daşıdığını deməyə əsas verir.
Beləliklə, siz Qız Qalasını ziyarət etməklə qədim Şərqin əfsanə ilə zəngin abu-havasını hiss edə, əsrlər öncəsinə səyahət edə bilərsiniz. Toxunduğunuz hər bir daş sirlərlə dolu, mistik keçmişi özündə yaşadır. Qalanın zirvəsinə qalxdıqda isə tamaşa edəcəyiniz odlar yurdunun füsunkar gözəlliyi bu şəhərdən əbədi və xoş xatirə kimi yaddaşınıza həkk olunacaqdır.

Вообразите, что перед Вами множество древних городов с архитектурными памятниками, и каждый из них вдохновляет Вас на открытия и на интересные путешествия. Но среди тысяч городов Ваше внимание останавливается на Ичеришехер, а взор устремляется на сердце этого города – на Девичью башню.
Девичья башня расположенная на берегу Каспия на высоте береговой скалы, была включена в оборонительную систему города. Это культовое сооружение представляет собой выложенный из местного серого известняка цилиндр, высота которого с северной стороны составляет 31, а с южной 28 метров. Мощность и величие сооружения подчёркивает контрфорс, который скорее всего играл роль опоры башни,  а так же волнореза.  Внутреннее пространство башни расчленено на 8 частей. Теперешний вход в башню был открыт в 1859 году. Наличие скудных сведений об этом окутанном легендами памятнике, способствовало возникновению некоторых версий о  времени  построения и назначении башни.
Имеются различные научные гипотезы в построении этого уникального архитектурно-конструктивного памятника. Некоторые учёные склоняются к тому, что Девичья Башня была построена в средние века и входила в оборонительную систему государства Ширваншахов. А сторонники другой версии утверждают, что из-за некоторых архитектурных элементов в построении Девичьей башни, этот памятник можно отнести к ещё более древним векам. Известно что, Девичья башня воздвигалась в два этапа. Нижняя часть её относится к античному периоду, а верхняя основываясь на плиту с надписью, вмонтированную с наружной стороны башни относится к XII веку. Некоторые характерные черты в построении выдвигают гипотезу об астрономическом назначении Девичьей башни, на что указывают удобные элементы в строении, способствующие слежению за некоторыми созвездиями и годовым циклом Солнца, что являлось важнейшим фактором в жизни древних людей. Опираясь на легенды в народной этимологии об Девичьей Башне можно предположить, что изначально это необычное архитектурное построение возводилось в качестве храма Огня. Название «Девичья» встречается и у других башен на территории Азербайджана и Востока и обозначает «непокорённая», «неприступная».
А знаете ли Вы?
На древнем Востоке в религиозном учении зороастрийцев четыре явления природы (воздух, вода, огонь и земля) считались священными, и каждая из них отождествлялась  с богиней. Так как на Востоке климат засушливый, большее значение придавалось богине воды - Анахите (Нахид). Найденная во время археологических раскопок по близости от Девичьей Башни единственная в своём роде бронзовая фигурка фантастической рыбы интересна ещё и тем что, такая находка ни где на территории Азербайджана больше не встречалась. Из-за этой уникальной фигурки  Девичью Башню относят к памятнику воздвигнутому в честь этой богине.
В своей поэме – «Семь красавиц» Азербайджанский мастер поэзии, известный поэт Н.Гянджеви (XII век) – воспел красоту 7-ми красавиц живущих в 7-ми дворцах 7-ми цветов и каждая из которых относится к конкретному дню недели и к 7-ми планетам. Вторым  дворцом был красный, который относился к планете – Марс и отождествлял собой второй день недели, в который отмечается древний праздник Новруз (20-21 марта). До наступления этого праздника каждый вторник (вода, огонь, ветер, земля) отмечается с большим триумфом и люди сжигают костёр, вокруг которого собираются. Таким образом, Девичья Башня символизирующая тысячелетнюю идею основного элемента огнепоклонства – огня, была возведена в честь планеты Марс (планета символизирующая огонь и пламя) или зороастризму.
Существуют так же версии о возведении Девичьей Башни как «Храма Кесаря» в честь Римского императора – Домисинана (I век). Это подтверждает каменная плита, найденная в Гобустане в 1948 году, на которой было высечено название «Молниеносного» легиона 12 века.
Конечно же, построение этого таинственного памятника нельзя было не связать с романтической версией. Некоторые учёные предполагают, что Девичья Башня была построена в честь поэмы Н.Гянджеви – «Лейли и Меджнун». Учёные считают что, персонажи поэмы не были вымышленными, а являлись реальными героями своего времени. Бытует версия что, Меджнуном прозвали сына правителя государства Ширваншахов – Ахситана, который возвёл этот памятник над могилой сына и его возлюбленной. Интересен тот факт что, во время раскопок ведущихся внутри Девичьей Башни была обнаружена часть надгробной плиты.
На цилиндрической части памятника можно сосчитать 31 каменную выемку, а на контрфорсе 24. Предполагается что, цифра 31 обозначает отсчёт позвонков у мужчины, а 24 это число рёбер у человека. В священных книгах говорится что, Бог создал Еву из ребра Адама, таким образом Девичья Башня является олицетворением двух влюблённых (мужчина-позвоночник и женщина-ребро).
Некоторые учёные выдвигают гипотезу об астрономическом назначении Девичьей башни, на что указывают элементы в строении, видимо, предназначенные для слежения за некоторыми созвездиями и годовым циклом Солнца, что являлось важнейшим фактором в жизни древних людей. По мнению этих исследователей, Девичья Башня построена с целью слежения за годовым солнечным вращением и изучением важных процессов этого цикла.  Это процессы смены зимы и осени. И поэтому неслучайно, что окна, контрфорс и некоторые структурные качества в определённые даты оказываются в направлении солнца. Наряду с этим, Девичья Башня использовалась для наблюдения за ночным небом и из её окон можно видеть самые яркие звёзды небосклона.
Следует отметить что, известный английский египтолог Флиндерс Петри в своей известнейшей книге «Мёртвых» описывает Баку как город «Бакхнау» и сообщает об общих обычаях в поклонении солнцу в Греции и Баку. В плане Баку утверждённого в 1806 году русскими инженерами Девичья Башня была отмечена как «Калис Хунсар», то есть «Замок Хунсар». В древней мифологии Исида была женой бога солнца – Асара. До наших дней это имя видоизменилось как Хунсар. Отсюда возникает версия что, Девичья Башня является памятником, воздвигнутым в честь Солнца.
Следующая версия об завоевателе Баку – Хунсаре. Правитель Хунсар построил в городе великолепный дворец и жил там со своей женой Зумуриадой. Но через некоторое время Зумуриада, почувствовав себя могущественней мужа, объявляет себя  богиней и даёт приказ построить величественную башню. После этого она на многие годы уединяется в этой башне и через некоторый промежуток времени Башня объявляется Девичьей. Учёные имя Зуммуриады отождествляют с драгоценным камнем изумрудом, который по греческому обозначает Исида. Изумруд считался в Древней Греции самым ценным драгоценным камнем, которым украшали саркофаги.
Таким образом, посетив Девичью Башню, Вы почувствуете атмосферу богатого легендами Востока и ощутите на каждом его камне мистические тайны древности. А на вершине перед Вами откроется прекраснейший вид на страну огней, впечатления от которой Вы  запомните навсегда.