Məlumdur ki, bu il "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi Azərbaycan xalqının milli sərvəti olan İçərişəhərin Şirvanşahlar Sarayı Kompleksi və Qız Qalası ilə birlikdə YUNESKO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilməsi kimi tarixi və əlamətdar hadisənin 20 illiyini qeyd edir. Tarixi abidələrlə zəngin olan qədim şəhər özü özlüyündə bir muzey və tariximizin daş yaddaşı hesab olunur. ⠀
Bilirsiniz ki, hər il 18 aprel "Tarixi vətənimizi qoruyaq" şüarı altında Beynəlxalq Abidələr və Tarixi Yerlər günü kimi əksər dünya ölkələrində, eləcə də, Azərbaycanda qeyd edilir və dünya mədəni irsi kimi tanınır.
Bu əlamətdar gün 1982-ci ildə YUNESKO-nun nəzdində yaradılan ICOMOS-Abidələrin və Tarixi Yerlərin Qorunması üzrə Beynəlxalq Şura tərəfindən təsis edilmişdir və artıq 38 ildir ki, hər il qeyd olunur.
"İçərişəhər" DTMQİ bu münasibətlə ICOM, OWHC, NEMO kimi beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin, eləcə də, Azərbaycanın məşhur mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin İçərişəhərlə bağlı dəyərli fikir və təbriklərinin yer aldığı video-təbrik hazırlayıb. ⠀
Xalqımızın qürur mənbəyi olan "Muzey şəhərə" ünvanlanmış video-təbriklərdə iştirak edən hər kəsə dərin təşəkkürümüzü bildirir və video-çarxları diqqətinizə təqdim edirik.

Как известно, в 2020 году исполняется 20 лет со дня включения национального достояния азербайджанского народа - Ичеришехер вместе с Комплексом Дворца Ширваншахов и Девичьей башней, в список Всемирного Наследия ЮНЕСКО. Этот город, являющийся сокровищницей древних памятников, сам по себе музей под открытым небом, хранящий историю в каждом камне... В 1982-ом году созданный при ЮНЕСКО Международный Совет по сохранению памятников и достопримечательных мест (ICOMOS) объявил 18-ое апреля Международным днем памятников и исторических мест.
В большинстве стран мира, а также и в Азербайджане этот день отмечается под лозунгом: «Защитим историческую Родину». В честь данного праздника Управление Государственного Историко-Архитектурного Заповедника «Ичеришехер» подготовило видео поздравление представителей таких международных организаций, как ICOM, OWHC, NEMO, а также известных представителей культуры и искусства Азербайджана, где они делятся своими пожеланиями и поздравлениями Ичеришехер.
Мы выражаем глубокую благодарность всем, кто принял участие в видео поздравлениях, адресованных «городу-музею» – гордости всего азербайджанского народа, и представляем вашему вниманию эти кадры!